Ankara Tarihi

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti`nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye`nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kentidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi`nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Türkiye`nin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye`nin kalbi benzetmesi yapılır. Ankara; kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür. Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı`na ulaşır. Geçmişte, Galatlar`ın bir boyu olan Tektosaglara ve sonrasında Friglere başkentlik yapmış olan kent,13 Ekim 1923 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti`ne başkentlik etmektedir.

Parklar ve Yeşil Alanlar: Ankara`daki önemli parklar arasında; Atatürk Orman Çiftliği, Dikmen Vadisi, Altınpark, Gençlik Parkı, Abdi İpekçi Parkı, Güven Park, Kurtuluş Parkı, Seymenler Parkı, Ankara Botanik Parkı, Kuğulu Park, Harikalar Diyarı, Göksu Parkı, 50.Yıl Parkı ve Mavi Göl sayılabilir. Bu parklar arasında Harikalar Diyarı, 1 milyon 300 bin m²`lik alanıyla ülkemizin ve aynı zamanda tüm Avrupa`nın en büyük parkıdır.
 
Kültür ve Sanat Müzeler: Ankara şehir merkezi sınırları içerisinde çeşitli kurumlarca işletilen 42 müze bulunmaktadır. Bunlarından bazıları: Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri, Devlet Mezarlığı Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi, Jandarma Müzesi, Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi.
 
Görülmesi Gereken Yerler: Kocatepe Camii, Hacı Bayram-ı Veli Camii, Ankara Kalesi, Aqua Vega Akvaryum, Akköprü, Kızılay Meydanı, Elmadağ Kayak Merkezi, Nallıhan Kuş Cenneti, Beypazarı Hıdırlık Tepesi, Beypazarı Çarşısı, Külhöyük, Haymana Kaplıcaları.